A poroltó készülék megfékezi a tűz terjedését
A poroltó készülék kiemelkedően fontos szerepet tölt be, mivel gyors és hatékony megoldást kínál a kezdeti tűzoltási teendőkben, ezáltal csökkenti a károk mértékét. Az otthonokban, a munkahelyeken és a közintézményekben egyaránt elengedhetetlen. A tűzoltó készülék egyik legfontosabb előnye, hogy képes hatékonyan beavatkozni a tűz kezdeti szakaszába, amikor az még nem terjedt el olyan mértékben, hogy a tűzoltóság kiérkezéséig komolyabb problémát okozzon.
Az oltásra alkalmazott por segít elfojtani a lángokat, mivel eltakarja a tűz oxigénellátását, ami az egyik alapvető feltétele a tűz fenntartásának és elterjedésének. Az otthonokban való használat során különösen fontos, hogy a berendezés könnyen elérhető helyen legyen, hogy szükség esetén azonnal használni tudják a lakók.
A tűz bármikor, váratlanul kialakulhat és ha nincs a közelben működőképes poroltó készülék, akkor az drámai következményekkel járhat. Ha több szinttel rendelkező házban él, akkor minden szinten érdemes egy-egy eszközt elhelyezni, így bármelyik helyiségben történjen is a tűz, gyorsan rendelkezésre áll a megoldás.
Az elhelyezésénél lényeges szempont, hogy ne legyen elrejtve és ne legyen túl magasan, hogy minden családtag könnyen hozzáférjen a szükséges pillanatban. A megfelelő telepítés mellett, a családtagoknak is tisztában kell lenniük a poroltó készülék helyével és működésével, így mindenki tudja, mit kell tenni egy váratlan szituációban. Az előzetes ismeretek és a készülékekkel kapcsolatos tudatosság segíthet abban, hogy a tűzesetben minél gyorsabban és biztonságosabban védekezzenek.
A poroltó készülék rövid bemutatása
A felépítése viszonylag egyszerű, de nagyon fontos, hogy minden egyes alkatrész megfelelően működjön, hogy hatékonyan végezhesse el a dolgát vészhelyzet esetén. A poroltó készülék alapvetően három fő részből áll, ami a tartály, az oltóanyag és a kioldó-, valamint szórómechanizmusok. A tartálya jellemzően fém, mivel ez biztosítja a megfelelő tartósságot és ellenállást a külső hatásokkal szemben.
A leggyakoribb anyagok, amikből a tartályok készülnek nem más, mint az acél és az alumínium. Az acél tartályok erősebbek és jobban ellenállnak a mechanikai sérüléseknek, míg az alumínium tartályok könnyebbek és kisebbek, de szintén rendkívül erősek. A poroltó készülék általában száraz oltóport tartalmaz, ami képes gyorsan és hatékonyan megállítani a tűz terjedését.
A legtöbb háztartási berendezés a szilárd anyagok, például a fa, a papír vagy a textíliák tüzének megfékezésére alkalmas, míg ipari és speciális környezetekhez különböző összetételű anyagok szükségesek. A kioldó mechanizmus az, ami lehetővé teszi az oltóanyag felszabadítását. Mielőtt a poroltó készülék használhatóvá válna, a felhasználónak el kell távolítania a biztosítékot, hogy megakadályozza a véletlenszerű kioldást.
Ezt követően a szelep lenyomásával szabadul fel az oltóanyag. A szórófejnek vagy szórómechanizmusnak köszönhetően az oltóanyag a megfelelő irányba jut el. A rendszeres karbantartás és az alkatrészek megfelelő működése biztosítja, hogy a poroltó készülék bármikor használatra kész legyen vészhelyzet esetén.